Bakterie w ustach- wiesz ile ich jest?
Usta to jedno z kluczowych miejsc naszego organizmu. Większość zwierząt ma jamę ustną, nawet bezkręgowce!. Głównymi funkcjami ust są jedzenie, trawienie i mówienie. Zachodzi tam wiele ważnych, niezauważalnych gołym okiem procesów. Żyjące w niej mikroorganizmy tworzą prawdziwy ekosystem.
Oto kilka faktów na temat jamy ustnej:
W jamie ustnej człowieka jest około 6 miliardów bakterii. Tak, ilość bakterii w twoich ustach jest prawie równa liczbie ludzi na Ziemi. Dla porównania Teofilów zamieszkuje 30 000 osób!. Tak ogromna liczba może budzić przerażanie, ale nie martw się. Bakterie są nam w większości potrzebne, ale nie wszystkie… Należy właściwie i umiejętnie zarządzać tak dużą grupą, aby jej morale nie spadło! Właściwa higiena, mycie zębów, wizyty u dentysty, zdrowa dieta i unikanie niektórych pokarmów na pewno pomoże.
Próchnica, zapalenie dziąseł i nieświeży oddech
Streptococcus mutans jest jedną z bakterii chorobotwórczych, która żywi się cukrem znajdującym się w napojach gazowanych, ciastkach i słodkich przysmakach, które jemy. Wytwarzany przez nią kwas prowadzi do zniszczenia zewnętrznej bariery zęba i powoduje próchnicę, zapalenie dziąseł i nieświeży oddech. Tworzy również substancję, która z czasem przekształca się w płytkę nazębną. Właściwa higiena, mycie zębów, płukanie ust płynem pomagają wyeliminować naszego antybohatera.
Zapalenie przyzębia
Nie tylko próchnica….Porphyromonas gingivalis jest inną groźna bakterią jamy ustnej, który rozwija się w warunkach niewłaściwej higieny. Obecność tej bakterii prowadzi do zniszczenia tkanki dziąseł i kości, która utrzymuje zęby w szczęce, co z kolei obluzowuje zęby i może spowodować ich utratę. Infekcję taką nazywamy zapaleniem przyzębia.
Probiotyki
Probiotyki są dobrymi bakteriami, które pomagają obniżyć ryzyko chorób zębów, takich jak próchnica i erozja zębów. Eliminują złe bakterie, usuwając płytkę nazębną i zarazki. Przyjmując probiotyki, nie tylko poprawiasz ogólny stan organizmu, ale również dbasz o zdrowie jamy ustnej.
TWÓJ JĘZYK JEST WYJĄTKOWY
Przeglądając się w lusterku, zauważysz na języku wzór przypominający odcisk palca. Nikt inny nie ma takiego samego wzoru. Język jest bardzo ważny i wiele osób zapomina, że trzeba go również utrzymywać w czystości. Jest to narząd mięśniowy, który umożliwia ludzką mowę i wspomaga trawienie. Język umożliwia nam też rozróżnianie smaków. Z tyłu języka zobaczysz języczek, który zapobiega przedostawaniu się pokarmu do jamy nosowej.
Produkujesz 40 tysięcy litrów śliny
W ciągu całego życia produkujemy około 40 tysięcy litrów śliny. Ta ogromna ilość śliny może wypełnić dwa baseny o regularnej wielkości. Pamiętaj o tym odwiedzając nasz lokalny Aquapark Fala. Potrzebujemy jej w procesie trawienia pokarmu. Wytwarzana przez gruczoły ślinowe ślina zawiera enzymy, które pomagają rozkładać skrobię znajdującą się w pożywieniu. Pomaga również w czyszczeniu jamy ustnej i ułatwia połykanie pokarmu. Nasze lokalne restauracje z okolic Rąbieńskiej i Teofilowa, (Złota Kaczka, SushiArt, Garni, Nienażarty) pomagają skutecznie w jej wydzielaniu.
Twoje zęby „żyją”.
Zaczynają od wyrzynania się z dziąseł, a następnie rosną w postaci zębów mlecznych. Po kilku latach wypadają, a następnie odrastają jako zęby stałe. W chwili ich usunięcia, ich życie się kończy. W zębie znajduje się mnóstwo naczyń krwionośnych i nerwów. Z tego powodu, odczuwasz ostry, nagły ból, gdy zjesz coś zbyt gorącego lub zbyt zimnego.
Infekcje i choroby zębów
Twoje zęby są jednym z pierwszych i podstawowych elementów i narzędzi w procesie trawienia. Ich podstawowe zadanie polega na rozdrabnianiu pokarmu na drobne kawałki. Zęby nie potrafią chronić się przed trudnymi warunkami w jamie ustnej. Są podatne na infekcje i choroby, zwłaszcza jeśli nie stosujesz odpowiedniej higieny jamy ustnej. Choroby jamy ustnej wpływają nie tylko na zęby i dziąsła. Wraz z próchnicą i nieświeżym oddechem mogą również negatywnie wpływać na twoje zdrowie i samoocenę. Doświadczyli tego Ci, którym kiedykolwiek doskwierał ból zęba. Wielu z nas traktuje leczenie kanałowe jako ostateczność.
Niemowlęta mają 20 zębów, a dorośli 32.
Uśmiech bezzębnego niemowlaka budzi u dorosłych prawdziwą rozkosz. W wieku 6-8 miesięcy, urok ten jest ciągle aktywny, ale wtedy zaczynają wyrzynać się pierwsze zęby mleczne. W wieku sześciu lat, dzieci mogą pochwalić się liczbą dwudziestu zębów mlecznych. Niestety, wtedy też zaczynają już wypadać. W miejsce zębów mlecznych zaczną pojawiać się wkrótce zęby stałe, które powinniśmy utrzymać do końca życia. Pełne uzębienie 28-32 osiągamy w wieku około 20 lat. Składa się z ośmiu siekaczy, czterech kłów, ośmiu przedtrzonowców i 12 zębów trzonowych.