OrtodoncjaCzy aparat ortodontyczny boli?

Czy aparat ortodontyczny boli?

 

Zgodnie z danymi Amerykańskiego Stowarzyszenia Stomatologicznego, nieprawidłowy zgryz staje się widoczne w wieku 6-12 lat, kiedy dzieci zaczynają wyrastać zęby stałe. Leczenie ortodontyczne zwykle rozpoczyna się w wieku 8-14 lat, ale w niektórych przypadkach osoby dorosłe rozważają założenie aparatu.

Choć każdy organizm reaguje inaczej, większość osób odczuwa pewien ból przez kilka dni po założeniu aparatu lub po jego regulacji. Inni mogą odczuwać jedynie lekkie niedogodności, które mijają w ciągu kilku godzin.

Przeczytaj dalej, aby dowiedzieć się, czy aparat ortodontyczny boli i czego można się spodziewać podczas noszenia aparatu.

A więc, czy aparat ortodontyczny boli?

Czy aparat ortodontyczny boli?

Każda osoba przeżywa leczenie aparatem inaczej, ale poniższe informacje powinny dać ogólne wyobrażenie o tym, czego można się spodziewać na różnych etapach leczenia.

 

Zakładanie aparatu

 

Niektórzy pacjenci muszą nosić separatory, między zębami przez tydzień lub dwa przed założeniem aparatu.

Separatory mogą powodować uczucie napięcia i bólu przez kilka dni, przypominające uczucie, jakby jedzenie utknęło między zębami, ale niedogodności te powinny ustąpić.

W trakcie zakładania aparatu ortodonta zazwyczaj nie wywołuje od razu bólu. Często zakłada się opaski wokół tylnych zębów trzonowych. Ten proces może być chwilowo niekomfortowy, ponieważ wiąże się z pewnym naciskiem i może powodować niewielki ucisk, ale nie jest to ból.

Po założeniu opasek ortodonta oczyści zęby specjalnym roztworem, który ma lekko kwaśny smak. Następnie spłukuje go i nakłada klej na powierzchnię górnych lub dolnych zębów (lub obu szczęk).

Smak preparatu i kleju może nie przypaść do gustu, ale te kroki nie powinny wywoływać bólu ani dyskomfortu.

Po nałożeniu kleju ortodonta przymocowuje zamki do każdego zęba osobno, używając niebieskiego światła do utwardzenia kleju. Ta część procesu również nie powinna powodować bólu.

Na koniec ortodonta ( w naszym gabinecie przyjmuje lek. dent. Agnieszka Baran-Kompa) łączy zamki drutem, przytwierdzając jego końce do opasek na tylnych zębach trzonowych. Ostatnim krokiem jest dodanie gumek elastycznych, które utrzymają drut na miejscu.

Noszenie aparatu

Czy aparat ortodontyczny boli?

 

Po założeniu aparatu pacjent zazwyczaj nie odczuwa od razu bólu. Jednak po kilku godzinach zacznie działać delikatny nacisk, jaki aparat wywiera na zęby.

Nacisk wywołujący stopniowe przesuwanie zębów w celu ich wyrównania może powodować ból i dyskomfort, który może utrzymywać się od jednego do kilku dni, a nawet do tygodnia.

Pierwszy tydzień po założeniu aparatu może wiązać się z następującymi dolegliwościami:

  • bolesność dziąseł,
  • zadrapania lub owrzodzenia wewnętrznej strony policzków spowodowane tarciem metalowych zamków,
  • możliwość zadrapań na języku, jeśli pacjent używa go do dotykania aparatu,
  • bolesność zębów, zwłaszcza podczas jedzenia.

Po pewnym czasie pacjent może mniej odczuwać aparat, ponieważ ciało dostosowuje się do jego obecności. Jednak, aby aparat działał, ortodonta musi go regularnie zaciskać.

Podczas regulacji aparatów ortodonta może:

  • wymienić druty,
  • nałożyć lub dokręcić sprężynki,
  • dokręcić opaski na aparacie, aby wywrzeć dodatkowy nacisk na zęby.

Regulacja odbywa się zazwyczaj raz w miesiącu lub w miarę potrzeby, w zależności od postępu leczenia.

Podczas regulacji pacjent zazwyczaj odczuwa ból podobny do tego, który miał miejsce po pierwszym założeniu aparatu. W niektórych przypadkach może być on mniej intensywny.

Po regulacji wiele osób odczuwa ból głównie w zębach i dziąsłach. Policzek i język zazwyczaj już przyzwyczaiły się do aparatu, więc nowe otarcia na tych częściach jamy ustnej są mniej prawdopodobne.

 

Zdejmowanie aparatu

Czy aparat ortodontyczny boli?

 

Choć każdy pacjent jest inny, aparat zazwyczaj nosi się przez 1 do 3 lata. Po zakończeniu leczenia pacjent może odczuwać pewien dyskomfort podczas zdejmowania aparatu.

Ortodonta zdejmie zamki, opaski i druty, a następnie oczyści zęby z pozostałości kleju. Na końcu lekarz dobierze pacjentowi aparat retencyjny, który pomoże utrzymać zęby w nowej pozycji.

Po zdjęciu aparatu pacjent może potrzebować nosić wyjmowany aparat retencyjny przez określony czas, zarówno w ciągu dnia, jak i tylko na noc. Aparat retencyjny nie powinien powodować dodatkowego dyskomfortu. Niektóre aparaty są stałe i wymagają przyklejenia przez ortodontę, podobnie jak aparat.

 

 

Nie jest rzadkością, że osoby noszące aparat ortodontyczny lub aparat retencyjny mają trudności z odpowiednim czyszczeniem zębów, co może prowadzić do próchnicy i bólu. Utrzymywanie jamy ustnej w czystości dzięki dobrej higienie oraz unikanie lepkich, słodkich pokarmów pomoże zapobiec próchnicy i uszkodzeniu zębów.

Pro

EndoDentica

Zespół lekarzy stomatologów pracujących dla Twojego pięknego uśmiechu

Dojazd do Pro Endodentica
Media Społecznościowe

Odwiedź nasze media społecznościowe i nie zapomnij nas obserwować

https://dentystawlodzi.pl/wp-content/uploads/2025/01/app_laureate_110_black_113.png

Copyright 2020 by BoldThemes. All rights reserved.

Copyright 2020 by BoldThemes. All rights reserved.