Bez kategoriiBlogChoroby dziąseł – wpływ na zdrowie całego organizmu

2023-12-180

Choroby dziąseł – wpływ na zdrowie całego organizmu

 

Choroby dziąseł są powszechne i nieprzyjemne, ale coraz więcej dowodów sugeruje, że mogą również odgrywać rolę w rozwoju wielu pozornie niezwiązanych problemów zdrowotnych. Pielęgnacja zębów może być ważniejsza, niż się wydaje.

Płytka nazębna – lepka substancja zawierająca bakterie – gromadzi się na zębach. Jeśli nie zostanie usunięta szczotkowaniem, bakterie mogą podrażniać dziąsła. W rezultacie mogą one stać się opuchnięte, bolesne lub zainfekowane, co określa się mianem zapalenia dziąseł (gingivitis).

Regularna higiena jamy ustnej pozwala zapobiegać lub leczyć choroby dziąseł. Jednak zaniedbanie może prowadzić do rozwoju zapalenia przyzębia (periodontitis), które osłabia struktury wspierające zęby.

Według Centers for Disease Control and Prevention (CDC), prawie połowa dorosłych w Stanach Zjednoczonych cierpi na jakąś formę choroby dziąseł.

 

Choroby dziąseł a inne problemy zdrowotne

 

Mechanizmy stojące za chorobami przyzębia są dobrze poznane. Co więcej, badania wskazują, że mogą one być powiązane z rozwojem innych schorzeń, takich jak choroba Alzheimera, nowotwory czy choroby układu oddechowego.

 

Dziąsła a mózg

 

Chociaż dziąsła są anatomicznie blisko mózgu, rzadko łączy się problemy stomatologiczne z neurologicznymi. Jednak badania sugerują związek między chorobami przyzębia, utratą zębów i funkcjami poznawczymi.

W jednym z badań śledzono wyniki poznawcze 597 mężczyzn przez 32 lata. Autorzy stwierdzili, że:

„Ryzyko spadku funkcji poznawczych u starszych mężczyzn wzrasta wraz z utratą większej liczby zębów. Choroby przyzębia i próchnica, główne przyczyny utraty zębów, są również związane z pogorszeniem funkcji poznawczych.”

Badania wykazały także związek między chorobami przyzębia a zwiększonym nagromadzeniem beta-amyloidu w mózgu – kluczowego markera choroby Alzheimera.

 

Bakterie P. gingivalis a choroby neurologiczne

 

W mózgach osób z chorobą Alzheimera stwierdzono obecność bakterii *Porphyromonas gingivalis*, które są często obecne w przypadku zaawansowanego zapalenia przyzębia. W jednym z badań wykazano, że infekcja wywołana przez P. gingivalis zwiększa produkcję beta-amyloidu w mózgu.

Badacze zauważyli również, że enzym wytwarzany przez te bakterie – gingipain – jest toksyczny dla białka tau, które odgrywa kluczową rolę w chorobie Alzheimera.

Co ciekawe, inne badania sugerują, że beta-amyloid może być produkowany w odpowiedzi na patogen. Podejście do choroby Alzheimera stopniowo się zmienia, a naukowcy mają nadzieję, że w przyszłości zahamowanie działania gingipainów może pomóc w spowolnieniu neurodegeneracji u niektórych pacjentów. Już teraz trwają badania nad inhibitorami gingipainów na ludziach.

 

Zostaw komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Pro

EndoDentica

Zespół lekarzy stomatologów pracujących dla Twojego pięknego uśmiechu

Dojazd do Pro Endodentica
Media Społecznościowe

Odwiedź nasze media społecznościowe i nie zapomnij nas obserwować

https://dentystawlodzi.pl/wp-content/uploads/2025/01/app_laureate_110_black_113.png

Copyright 2020 by BoldThemes. All rights reserved.

Copyright 2020 by BoldThemes. All rights reserved.