Objawy zapalenia dziąseł
Zapalenie dziąseł jest jednym z najczęstszych spotykanych rodzajów chorób dziąseł. Według różnych szacunków ponad połowa Polaków cierpi na zapalenie dziąseł. Dlatego też, warto regularnie badać stan swojej jamy ustnej, również pod kątem naszych dziąseł. Podobnie jak w przypadku wszystkich problemów zdrowotnych, wczesne wykrycie dolegliwości ma kluczowe znaczenie.
W tym artykule opiszemy objawy zapalenia dziąseł. Odpowiemy na pytanie, jakie są niektóre znaki ostrzegawcze, które pozwalają wcześnie wykryć zapalenie dziąseł na wczesnym etapie, co może zapobiec poważnym chorobom dziąseł. Szczegółowo opiszemy niektóre z wczesnych stadiów zapalenia dziąseł oraz zaznaczymy, kiedy należy skonsultować się ze specjalistą dentystą.
Jakie są więc główne objawy zapalenia dziąseł?
1. Opuchnięte dziąsła
Zdrowe dziąsła powinny być jędrne i bez widocznego stanu zapalnego. Opuchnięte i zaognione dziąsła są wczesnym sygnałem ostrzegawczym świadczącym o możliwości pojawienia się zapalenia dziąseł, co może prowadzić do przyszłych problemów ze zdrowiem jamy ustnej. Przyczyną nieprzyjemnego i widocznego obrzęku są bakterie bytujące w jamie ustnej.
2. Zmiana zabarwienia dziąseł
Jeśli zauważysz zmianę zabarwienia dziąseł z różowego na ciemnoczerwony lub ciemniejszy, może to wskazywać na potencjalne zapalenie dziąseł. Zdrowe dziąsła powinny być różowe i jędrne – więc jeśli Twoje dziąsła wyglądają trochę blado lub są przebarwione, może to być oznaką zapalenia dziąseł.
3. Brzydki, nieświeży oddech
Brzydki i nieświeży oddech: Ciągły, nieprzyjemny oddech może wskazywać na infekcję dziąseł, za którą odpowiedzialne są bakterie. Jest to częsta przyczyna nieświeżego oddechu, a zapalenie dziąseł, zwane również gingiwitis, prowadzi do gromadzenia się bakterii w jamie ustnej, które mogą wytwarzać nieprzyjemny zapach. Warto pamiętać, że zapalenie dziąseł nie jest jedynym winowajcą cuchnącego oddechu. Wspomniane bakterie mogą także pochodzić z zębów, gdzie tworzą płytkę nazębną, oraz z przestrzeni międzyzębowych, które są trudne do dokładnego oczyszczenia w trakcie codziennego szczotkowania.
Oprócz infekcji dziąseł, inne problemy stomatologiczne, takie jak próchnica zębów, również mogą przyczynić się do nieświeżego oddechu. Próchnica prowadzi do tworzenia się ubytków, w których zatrzymują się resztki pokarmowe, co stwarza idealne warunki dla rozwoju bakterii. To z kolei prowadzi do uwalniania nieprzyjemnych zapachów. Również nieodpowiednia higiena jamy ustnej, polegająca na nieregularnym szczotkowaniu zębów, niewłaściwym nitkowaniu lub braku używania płynów do płukania jamy ustnej, może przyczynić się do rozwoju zapachów.
Nieświeży oddech może także wynikać z problemów zdrowotnych niezwiązanych bezpośrednio ze stanem uzębienia. W niektórych przypadkach może to być objaw chorób układu pokarmowego, takich jak refluks żołądkowy, który powoduje wydzielanie kwaśnych soków żołądkowych do przełyku. Z kolei schorzenia wątroby, nerek czy cukrzyca mogą także objawiać się nieprzyjemnym zapachem z ust. Jeśli nieświeży oddech utrzymuje się mimo stosowania odpowiedniej higieny jamy ustnej, warto udać się do lekarza, który może przeprowadzić dodatkowe badania w celu wykluczenia innych schorzeń.
Zatem, problem nieświeżego oddechu nie zawsze wiąże się tylko z niewłaściwą higieną jamy ustnej, ale może być wynikiem różnych czynników zdrowotnych. Wspominamy o nich w innych artykułach, gdzie poruszamy temat zapalenia dziąseł, próchnicy, ale również schorzeń układu pokarmowego czy ogólnych problemów zdrowotnych. Warto dbać o profilaktykę i regularnie odwiedzać stomatologa, aby zapobiec powstawaniu problemów z oddechem i zachować zdrowie jamy ustnej.
4. Wrażliwe i delikatne dziąsła
Jeśli zauważysz, że Twoje dziąsła są wrażliwe, lub odczuwasz ból podczas szczotkowania i nitkowania, lub podczas jedzenia i picia, przyczyną może być zapalenie dziąseł. Zwróć uwagę, czy wrażliwość nie pogłębia się. Jeśli stan dziąseł nie ulegnie poprawie, czas chwycić za telefon i zadzwonić do dentysty. My oczywiście polecamy naszych dentystów, przyjmujących w Pro Endodentica, przy ul. Rąbieńskiej 129 w Łodzi.
Podsumowanie
Podobnie jak w przypadku wszystkich innych nieprawidłowości, które zauważysz, im wcześniej zareagujemy, tym lepiej. Wynika to z faktu, że wykrycie wczesnych objawów zapalenia dziąseł może pomóc w zapobieganiu poważniejszym chorobom zdrowotnym w przyszłości.
W celu umówienia się na wizytę i zbadania stanu swojej jamy ustnej, skontaktuj się z kliniką Pro Endodentica.